Programy i treści profilaktyczne realizowane ogólnoszkolnie w roku szkolnym 2024/2025

  • Godzina dla młodych głów - Jest to cykl lekcji, które będą się odbywały raz w miesiącu od października do końca roku szkolnego 2024/25. Program profilaktyczny jest ogólnopolski, ogólnodostępny, dobrowolny i całkowicie bezpłatny. Jego zaletą jest przejrzystość, prostota i intuicyjność. Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” ma na celu wsparcie dziecii młodzieży, a także nauczycieli i nauczycielek w działaniach z obszaru profilaktyki zdrowia psychicznego, które będą prowadzone podczas roku szkolnego według ośmiu opracowanych scenariuszy.

                Przeznaczenie programu: klasy I-VIII

    •  OSEhero - Celem projektu jest zbudowanie społeczności nauczycieli szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy wyposażeni przez ekspertów OSE w wiedzę i narzędzia będą przewodnikami po cyfrowym świecie dla uczniów, innych nauczycieli i rodziców.  Dzięki projektowi OSEhero zwiększy się świadomość dotycząca cyberzagrożeń w szkołach oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z internetu. Uczniowie, nauczyciele i rodzice będą wiedzieli, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia. Udział w projekcie pozwoli nauczycielom i całej społeczności szkolnej wspierać pozytywne zachowania online oraz rozwijać kompetencje cyfrowe w procesie nauczania, w tym umiejętność krytycznego myślenia i refleksyjnego wykorzystywania zasobów znajdujących się w internecie.  Szkoła otrzymuje certyfikat OSEhero na dwa lata.

                Przeznaczenie programu: klasy I-VIII

    • Tumbo Pomaga – Program dotyczący żałoby po stracie kogoś bliskiego oraz jej przeżywania przez dzieci i młodzież. Program Tumbo Pomaga to także wsparcie psychologiczne wszystkich małoletnich żałobników oraz ich opiekunów. Skoro każde dziecko jest nasze, to jego ból i rozpacz tym bardziej, zwłaszcza jeśli powodem smutku jest śmierć kogoś bliskiego. Program „Tumbo Pomaga" powstał, by nasze współczucie przełożyć na konkretne formy pomocy, i jest wynikiem wieloletnich doświadczeń, rozmów i spotkań z dziećmi osieroconymi, ich bliskimi, psychologami oraz pedagogami.

                Przeznaczenie programu: klasy I-III

    • Człowiek-plasterek – program profilaktyczno-informacyjny dotyczący telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży, jako ważnego narzędzia we wsparciu młodych ludziw sytuacjach kryzysowych. Człowiek-plasterek to plakaty ze zrywkami w formie plasterków z numerem telefonu zaufania, które uczniowie mogą zabrać ze sobą. Jednocześnie przekazano wychowawcom informacje dotyczące funkcjonowania telefonu zaufania z prośbą o omówienie tego w klasie.

                Przeznaczenie programu: klasy I-VIII

    •  Ważne wybory – program profilaktyczny przygotowany przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień.Celem głównym Programu jest kształtowanie wśród młodzieży postaw   prospołecznych i prozdrowotnych w kontekście zachowań ryzykownych, związanych z używaniem alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

                Przeznaczenie programu: klasy VII-VIII

    •  Punkt zwrotny – wsparcie rówieśnicze – największy w Polsce partycypacyjny projekt edukacyjny skupiony na zdrowiu psychicznym młodych osób. Akcją zostało objętych ponad 20 tysięcy szkół -   ponad 4 mln uczniów i uczennic w całym kraju. To inicjatywa, która ma realny wpływ na poprawę dobrostanu psychicznego w polskich szkołach. Jej celem jest zapobieganie samobójstwom wśród   młodzieży poprzez edukację i budowanie świadomości na temat zdrowia psychicznego.

                Przeznaczenie programu: klasy IV-VIII

    •  Trzymaj formę – ogólnopolski program, który będziemy realizować od stycznia 2025 r.  w ramach  Szkoły Promującej Zdrowie; opiera się na propagowaniu zdrowego stylu  życia u młodzieży i ich   rodzin poprzez  promowanie  zbilansowanego odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

                Przeznaczenie programu: klasy V-VIII i ich rodziny.