Od 2025 roku egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Aby ukończyć szkołę, do egzaminu musi przystąpić każdy uczeń klasy ósmej. Uczeń, który nie przystąpił do egzaminu (również w terminie dodatkowym) i nie został z niego zwolniony, powtarza ósmą klasę i przystępuje do egzaminu w roku kolejnym. Nie określono minimalnego wyniku, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Przeprowadzany jest on z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.: języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego w ciągu trzech kolejnych dni (w roku szkolnym 2024/25 - 13, 14 i 15 maja, godz. 9.00):
- pierwszego dnia – egzamin z języka polskiego - 150 minut;
- drugiego dnia – egzamin z matematyki - 125 minut;
- trzeciego dnia – egzamin z języka obcego nowożytnego - 110 minut.
Uczniom uprawnionym do dostosowań warunków pisania można wydłużyć czas pisania do 50% trwania każdej części.
Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem (nie może być to długopis wymazywalny), a w przypadku matematyki również linijkę.
Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora ani słowników (wyjątkiem są uczniowie z doświadczeniem migracji). Do sali egzaminacyjnej nie wolno przynosić ani korzystać w niej z żadnych urządzeń telekomunikacyjnych (telefon, smartwatch); korzystanie z takowych powoduje przerwanie i unieważnienie egzaminu danemu uczniowi.
Dodatkowy termin egzaminu, dla uczniów którzy ze względów losowych bądź zdrowotnych nie mogli go pisać w maju to: 10-12 czerwca 2025 r.
Wyniki zostaną przekazane uczniom przez OKE w formie elektronicznej - będą widoczne dla ucznia po zalogowaniu się na jego konto na platformie wyniki.edu.pl (loginy i hasła zostaną uczniom przekazane w szkole w czerwcu 2025.)
W 2025 r. uczniowie poznają swoje wyniki 4 lipca, od 4 lipca każdy uczeń odbiera ze szkoły imienne zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.
Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu.
Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.
Na przykład uczeń, który z języka polskiego uzyskał 78% punktów możliwych do zdobycia (wynik procentowy), dowie się z zaświadczenia, że wynik taki sam lub niższy uzyskało 73% wszystkich zdających (wynik centylowy), co oznacza, że wynik wyższy uzyskało 27% zdających. Wynik centylowy umożliwia porównanie swojego wyniku z wynikami uczniów w całym kraju.
Wyniki egzaminu maja wpływ na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.
Wszystkie informatory o przebiegu egzaminu wraz z aneksami, komunikaty oraz harmonogram egzaminu znajdują się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: egzamin ósmoklasisty.